Donanımhaber’deki konumuz neden kapatıldı?

Forum üzerinden konumuzu görüp daha sonra kapatıldığına tanık olan arkadaşlar için kısaca açıklama gereği duydum.

İlk yazıda belirttiğim gibi sınıfımız Ağustos ayında DH üzerinden açılan konu ile üye almaya başlamıştı.

Ancak 4,5 ay sonra konumuz doğru dürüst bir sebep gösterilmeden kapatıldı.

İlk başta forumda adını bildiğim ve samimi bulduğum bir moderatöre konunun neden kapatıldığını sorduğum ve “TYT/YKS” bölümünün isminin yanlış olduğunu “TYT/AYT” veya “YKS” şeklinde düzeltilmesi gerektiğini anlattığım bir mesaj attım. Cevap olarak diğer konularda Whatsapp grupları vs. üye toplarken bizim konumuzun kapatılmasının haksızlık olduğunu ancak sitenin ticari bir işletme olduğunu yazdı, diğer meselede ise ismi düzelteceklerini söylediler ve gün içinde düzelttiler.

Ticari işletmeden kasıt, DH sonuçta birçok site gibi reklam alan ve ziyaretçilerden para kazanan bir platform. Forumda konuşulabilecek şeyleri sınıfımızda konuşarak onlardan ziyaretçi çaldığımızı düşünüyorlar, dolayısıyla tehdit olarak görüyorlar. Ama forum ortamı trollerden, soru çözüm için ayrı bölümler ve sesli sohbet olmamasından dolayı kesinlikle Discord’a rakip değil. Zaten forum altyapısı yapısı itibariyle böyle bir şeye uygun değil, o sebebledir ki yıllar geçtikçe çeşitli amaçlara hizmet eden sosyal mecralar oluştu, Slack, Discord, Microsoft Teams gibi mecralar da tamamen bu tür iletişime odaklı ürünler.

Bu cevaptan sonra ben de neden yanlış yaptıklarını yazdım, moderatörden cevap gelmedi.

Birkaç kere sınıfımızdan bazı moderatörler aracılığıyla konu açarak üye alımı yaptık ama her konu birkaç saat içinde kapatıldı.

Ben cevap alamayınca “Destek” kısmına yazdım meseleyi, orada da gayriresmi bir dille “alt forum içine soru çözüm bölümü açsak sorun çözülür mü” şeklinde bir cevap geldi, ben de fikrimi yazdım, yine geri dönüş olmadı. Birkaç gün içinde soru çözüm için alt forum açıldı. Forum üyeleri aylardır isterken hiçbir şey yapmadılar ancak benim bir mesajımla bunu yaptılar 😀

Olay özetle bu şekilde. Foruma 7 yıldır üyeyim, forumu terk eden çok değerli üyelere rastladım, onları şimdi daha iyi anlıyorum.

Soru çözüm bölümü de bu şekilde, şu sayfaya bakınca forum sisteminin bu iş için uygun olmadığını anlıyorsunuz. Acayip clickbait başlıklar, ACİL, BASİT, ZOR gibi ekler, troll veya yanlış yere açılmış konular…

Bu konuda illa ısrar edeceklerse soru çözüm forumunun derslere ayrılması gerekiyordu, onu bile yapmamışlar.

Foruma karşı bir düşmanlığım yok, amacım sadece olayı basitçe anlatıp merak edenleri bilgilendirmek. Herkese iyi çalışmalar.

Yazar: Akif

Kocaeli Üni. - Bilişim Sistemleri Mühendisliği