2020’de yine birlikteyiz!

Herkese merhaba,

Arkada bıraktığımız 2 sınav yılında güzel şeyler başardık, yeni arkadaşlar edindik, anti dershane sloganıyla eğitimin, internet erişimiyle birlikte fiziksel bir ortam gerektirmeden, bilgisayarlarımız vasıtasıyla çok daha az maliyetle, görkemli görünen ancak içi boş olan kurumlara cüzdanımızı kaptırmadan sürdürebileceğimizi gördük.

Üstelik bunu bir öğretmen olmadan, bir öğrencinin sorusunu bir başka öğrencinin çözdüğü, birlikte düzenli olarak denemeler çözdüğümüz, birbirimizi kolladığımız bir sistem yaratarak, özellikle mezunlar ve son yıl açıköğretime geçenler açısından, sosyal ortamını kaybetmenin getirdiği bunalıma fırsat vermeden yapmaya çalıştık (benim de bu sunucuyu kendim açısından açma sebebim buydu).

Hedeflerine ulaşanlar da ulaşamayanlar da oldu ancak yine de çalıştık.

Eğitim/öğretim dünyada farklı bir yere gidiyor. Bizimkinin nereye gittiğini çözebilmiş değiliz. Ancak ne yaparsak yapalım diplomanın ve iyi bir okulun hala geçer akçe olduğu bir ortamda bu basamağı da aşmak zorundayız.

Önümüzde engeller var. Sınavdan çıktığımızda dünyanın beklediği yetkinliklere sahip olmuyoruz. Sistem idealist olmamıza izin vermiyor. Tercihlerimiz arasına tıp, mühendislik, hukuk ve fen bilimlerini bir arada yazıyor ve bir yerlere yerleşiyoruz. Neyi istediğimizi, fırsat verilse neler yapabileceğimizi kimse sormuyor. Ama olmayanı oldurmak zorundayız.

“Basit bir Discord sunucusunu ne kadar da abarttın” diyebilirsiniz. Ama buraya kadar birinci çoğul şahıs kullanma sebebim bu. Birçok arkadaşım gibi sınavda aradığım başarıyı yakalayamayıp hayal kırıklığına uğrasam da (aksine çok başarılı olan ve bu başarısının sebeplerinden biri olarak sanal sınıfı gösteren birçok arkadaşımız da var), benim gibi düşünen insanlarla tanışma fırsatı buldum. Üstelik sadece konuşan ama işe gelince ortadan kaybolan insanlar değil, eğitimdeki değişimin ve bizim bu değişimin ne kadar gerisinde olduğumuzun farkında olan, ve daha önemli adım olarak bunu değiştirmek isteyen insanlar varmış, bunu gördüm.

Hayalim, sadece üniversite ve diğer merkezi sınavlar için değil, genel olarak eğitimi sanallaştırıp tabana yayabildiğimiz, 12 yıl boyunca bizi dünyaya hazırlamayan bir sürecin negatiflerinden kurtulmak için kafa yorduğumuz bir ortam yaratmak.

Bu yıl moderatör ekibi olarak ama özellikle de öz eleştiri yapmam gerekirse kendi adıma yeterince zaman ayıramamış olsam/olsak da, zaman ayıran arkadaşlarımız sayesinde sunucu üye sayımız 600 kişiyi aşmış durumda. Ve kafa kafaya verdiğimizde yapılabilecek çok fazla şey olduğunu farkettik.

Gelecek sene çok güzel olacak (olmalı). Planlarımız var ve bu planların kağıt üstünde kalmaması için çalışmaya başladık.

Hayatlarımızın getireceği engelleri göremediğim(iz) için vaat vermekten imtina ediyorum ama (yazı boyunca yeterince vaat verdim aslında :D) yapılacak çok şey var. Blogumuzu aktif ve daha okunabilir hale getireceğiz ve doğal olarak buradan taşınacağız mesela 🙂 Moderasyonu daha otonom hale getireceğiz, dolayısıyla moderatör ekibinin yükünü azaltacak ve topluluğumuza zarar vermek isteyen insanları aramızda barındırmayıp niyeti sosyal bir çalışma ortamı olan insanlarla bir arada kalmaya devam edeceğiz.

Hala aramızda değilsen, sen de davetlisin: https://discord.gg/d9azjuQ

Görüşmek üzere.

Yazar: Akif

Kocaeli Üni. - Bilişim Sistemleri Mühendisliği